نخستین رویداد محاسبات شناختی در مرکز نوآوری گروه بهسازان فردا برگزار شد

به گزارش روابط عمومی گروه بهسازان فردا- مرکز نوآوری پل­وینو دیروز میزبان رویدادی در حوزه محاسبات شناختی بود. محاسبات شناختی یکی از حوزه­های جدید در روندهای فناوری است که به عنوان ایده­آل هوش مصنوعی تلقی می­شود. محاسبات شناختی ایجاد تلفیق ­میان هوش مصنوعی و علوم شناختی است. به این ترتیب مدل­های ذهنی انسان­ها با روش­های محاسباتی هوش مصنوعی تلفیق شده و از آن برای ارائه خدمات حرفه­ای­تر استفاده می­شود. همان­طور که ماشین­ها جایگاه کارگران و رایانه­ها جایگاه کارمندان را گرفتند؛ مطالعات شناختی می­توانند تا حدود زیادی جایگزین کارشناسان شوند زیرا علاوه بر مدل­های فکری آنها از روش­های هوش مصنوعی برای افزایش دقت و سرعت بهره­ می­برند.

در ابتدا محمد هادی شالباف، رئیس مرکز نوآوری پل­وینو، به بیان موضوعاتی در مورد کلان روندهای فناوری در اقتصاد و اثرات آنها بر کسب و کارها پرداخت. همچنین وی به منظور بهینه­سازی کسب و کارها، به ضرورت توجه به استفاده صحیح از فناوری­هایی که ممکن است برهم زننده­ی ساختارهای گذشته باشند، اشاره کرد.

در ادامه شیما سیدعلایی از پژوهشگاه دانش­های بنیادی مباحثی را در حوزه مطالعات و علوم شناختی ارائه کرد. بعلاوه وی زیرساخت نظری مطالعات شناختی را با تأکید بر جایگاه علوم شناختی و تأثیر آنها بر فناوری­ها تکمیل کرد.

در پایان حسین نیلی به موضوع محاسبات شناختی گریزی داشته و برخی مسائل کاربردی در این حوزه را بیان کرد. وی به جایگاه محاسبات شناختی، فناوری­های مرتبط در کنار هوش مصنوعی و برخی موفقیت­ها در این حوزه مانند مسابقات دانش محدود اشاره کرد. و در انتهای نخستین رویداد جمع­اندیشی محاسبات شناختی، به صنایع اثرپذیر اشاره شد. رویداد دوم در اولین روز از آبان­ماه سال جاری در حوزه محاسبات شناختی و صنعت سلامت در محل پل­وینو برگزار خواهد شد.